Get Adobe Flash player

Polecane firmy

busy do holandii

Bus do Holandii - zobacz co warto wiedzieć wyjeżdzając do Holandii

Warto wiedzić

 

HOLANDIA:

 

Przepisy i formalności:

Polacy od dnia 1.05.2004r. roku mogą wjeżdżać do Holandii na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Obowiązek nakładający posiadanie wiz został całkowicie zniesiony i to  niezależnie od celu oraz przewidywanego czasu trwania pobytu.  Należy jednak pamiętać, iż pobyt dłuższy niż 3 miesiące wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.

Turyści podróżujący po krajach Unii Europejskiej nie podlegają praktycznie żadnym  ograniczeniom (choć są pewne wyjątki) dotyczącym ilości zakupionych oraz przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego, które nie podlegają odsprzedaży. W ten sposób należy również traktować towar przeznaczone na prezenty, gdyż ich sprzedaż jest naruszeniem prawa i grozi odebraniem oraz dodatkową karą. Konfiskacie może także podlegać pojazd, którym towary są przewożone.

Towary przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego nie mogą przekraczać następujących limitów: 
- wyroby alkoholowe - 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu, 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa,

- wyroby tytoniowe - 1 kg tytoniu, 800 papierosów, 200 cygar.


Należy również pamiętać, iż osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych.

Negatywnym skutkiem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej jest to, że od tego momentu nie można ubiegać się o zwrot podatku VAT od towarów zakupionych w krajach unijnych.

 

Język:

Językiem urzędowym w Holandii jest oczywiście język niderlandzki, a we Fryzji od niedawna także fryzyjski. Holendrzy uczą się od dziecka języków obcych, ponieważ mają świadomość tego, że ich język urzędowy jest bardzo niepopularny wśród turystów. Ok. 90% Holendrów zna angielski, 60% niemiecki a 25% francuski.

 

Praca:

Przyjeżdżając do Holandii w celach zarobkowych należy niezwłocznie ubiegać się o nadanie numeru identyfikacyjnego zwanego sofi numerem lub BSN (Burger Service Nummer). Numer sofi przyznawany jest osobom, które przyjeżdżają na okres do 4 miesięcy. Ażeby go uzyskać należy telefonicznie skontaktować się z urzędem podatkowym/skarbowym (Belastingdienst) nr telefonu 0800-0543. Udając się na spotkanie trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego polskiego paszportu.

Numer BSN jest przyznawany automatycznie przy pobycie dłuższym niż 4 miesiące podczas obowiązkowej rejestracji w gminie. Żeby go uzyskać należy zgłosić się do Wydziału Spraw Obywatelskich (Burgerzaken) w Urzędzie Gminy (Gemeentehuis) z ważnym paszportem i przedstawić akt urodzenia, akt ślubu na druku międzynarodowym (lub polski akt z tłumaczeniem sporządzonym przez tłumacza przysięgłego) jak również umowę wynajmu mieszkania lub zgodę głównego najemcy.

Podejmując pracę zarobkową należy pamiętać o konieczności podpisania kontraktu, najlepiej w języku zrozumiałym i o konieczności posiadania jej jednego egzemplarza.

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla wszystkich osób pracujących lub zarejestrowanych na terenie Holandii, a obowiązek ubezpieczenia się spoczywa na pracowniku. Koszty ubezpieczenia w zależności od firmy i pakietu wynoszą od 85 do 120 euro miesięcznie (dzieci do lat 18 są ubezpieczone bez dodatkowych opłat przy rodzicu). Pracodawca może zaproponować ubezpieczenie kolektywne i potrącać składki z wynagrodzenia pracownika. Dowodem posiadania ubezpieczenia jest polisa i karta.

Pracodawca zobowiązany jest do wystawiania specyfikacji wypłaty (salaris specificatie) za każdy okres płatniczy (np. tydzień, miesiąc) oraz do przekazania każdemu pracownikowi do końca
I kwartału kolejnego roku kalendarzowego, informacji o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (jaaropgave), które jest niezbędne do rozliczenia podatkowego.

W celu uniknięcia ewentualnych niedomówień dotyczących zatrudnienia i płatności, pensja powinno być przekazywana na konto bankowe, które należy założyć osobiście.

Każdy pracownik ma prawo do urlopu (vakantiedagen) i tzw. dodatku urlopowego (vakantiegeld).

Należy pamiętać o tym, iż w przypadku podpisania umowy czasowej z biurem pośrednictwa pracy w tzw. fazie A,  rozwiązanie umowy może nastąpić z dnia na dzień.

Powinno się również zwrócić uwagę na fakt, czy w kontrakcie zamieszczona jest klauzula dotyczący ewentualnej kary za zerwanie przez pracownika umowy o pracę. W takim przypadku należy liczyć się z potrąceniem kwoty owej kary z wynagrodzenia.

Skargi dotyczące naruszeń ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę i dodatku urlopowym, ustawy o czasie pracy oraz BHP należy zgłaszać pisemnie do holenderskiej Inspekcji Pracy:

Skargi dotyczące warunków zakwaterowania należy zgłaszać do miejscowego Urzędu Gminnego.

 

Waluta i płatności:

W Holandii można korzystać z kart kredytowych w większości hoteli, restauracji, sklepów oraz wypożyczalni samochodów. Karty, które są uznawane to: American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa. 
Większość bankomatów w Holandii akceptuje karty wydane w Polsce. Warto zapamiętać poniższe numery telefonów, pod którymi możemy zgłosić zaginięcie lub kradzież karty w Holandii:


- Visa - tel.+31 (0)20 6600611,

- Eurocard/Mastercard-  tel. +31 (0)30 2835555,

- American Express - tel. +31 (0)20 5048666,

- Diners Club - tel. +31 (0)20 6545511.

 

W Holandii od dnia 1 stycznia 2002 roku obowiązującą walutą jest euro. 

W obiegu znajduje się:

- siedem banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro

oraz 
- osiem monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.

 

Banki otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 16:00 lub 17:00. 
Niektóre z nich otwarte są w soboty oraz w czasie handlowych wieczorów.

 

Zdrowie:

Podróżując po krajach Unii Europejskiej osoby, które opłacają składki na NFZ, mają prawo do korzystania z opieki medycznej w ramach tego ubezpieczenia. W przypadku wizyty u lekarza poza granicami kraju należy posiadać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia. Należy w tym celu posiadać formularze serii E-100.


Jeżeli wyjeżdżamy turystycznie musimy posiadać druk E-111. Przed każdym wyjazdem należy potwierdzić prawo do ubezpieczenia w najbliższym oddziale NFZ. W Holandii zaświadczenie pokazujemy bezpośrednio w placówce medycznej. Jeżeli zmuszeni jesteśmy do wizyty u lekarza nie musimy rejestrować się w instytucji ubezpieczeniowej. Opieka medyczna w Holandii jest bezpłatna, za leki musimy zapłacić w zależności czy dany lek pochodzi z listy leków refundowanych wtedy jest tańczy, czy nie - droższy.


W Unii Europejskiej obywatele polscy, którzy podejmują studia, są uprawnieni do korzystania ze wszystkich usług medycznych, które niezbędnych są do tego, aby stan zdrowia nie pogorszył się przez okres nauki.

Rencistów i emerytów obowiązują druki E-121, na podstawie, których mają prawo do wszystkich świadczeń koniecznych w czasie ich pobytu w innym państwie. Wymieniony druk jest zaświadczeniem o zarejestrowaniu emeryta lub rencisty.

 

Bezpieczeństwo:

Holandia jest państwem bezpiecznym i przyjaznym turystom, jednak musimy liczyć się z faktem, że pozostając turystami w obcym kraju mimo wszystko narażeni jesteśmy na różnego typu niebezpieczeństwa. Oszuści, naciągacze i nieuczciwe osoby oferujące turystom swoją "pomoc" - wszyscy oni tylko czekają, by wykorzystać nasze zaufanie.


Meldunek:

Istnieje obowiązek meldunkowy we właściwym dla miejsca zamierzonego pobytu Urzędzie Gminy (Gemeente). 

Dokumentami wymaganymi do zalegalizowania pobytu dłuższego niż 90 dni są (poza aktualnym paszportem lub dowodem osobistym) zaświadczenie od pracodawcy, w przypadku osób podejmujących samodzielną działalność gospodarczą - potwierdzenie z izby handlowej oraz dokumenty dotyczące wyników finansowych firmy. 

W przypadku niepodejmowania pracy ani działalności gospodarczej wystarczającym tytułem uzasadniającym pobyt dłuższy niż 90 dni jest posiadanie odpowiednich środków finansowych i ubezpieczenia medycznego (druk E-111).

 

Narkotyki:

W Niderlandach całkowicie zabronione jest posiadanie twardych narkotyków (hard drugs). 
Za posiadanie 1-2 porcji grozi kara do 4 lat pozbawienia wolności, a za handel twardymi narkotykami - kara pozbawienia wolności od 8 do 12 lat. Dozwolone jest natomiast posiadanie tzw. miękkich narkotyków (soft drugs), ale tylko do własnego użytku w ilości 1-2 tabletek. Za posiadanie większej ilości miękkich narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 2 lat.


Przewożenie narkotyków lub handlowanie nimi grozi karą pozbawienia wolności od 4 lat wzwyż.

 

Informacja turystyczna:

Na terenie Holandii działa sieć Biur Informacji Turystycznej, która jest oznaczona niebieskimi literami VVV na białym tle. Biura te udzielają następujących informacji:


- o danej miejscowości i okolicy są to tzw. VVV - lokale,

- o prowincji - VVV - prowincji,

- o regionie - VVV - regionu,

- o całej Holandii.


Jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś na temat miasta, regionu czy prowincji najlepiej trasę zwiedzania rozpocząć od wizyty w VVV, gdzie możemy:


- otrzymać informacje o zakwaterowaniu, wyżywieniu, miejscach wartych zwiedzenia oraz aktualnych wydarzeniach kulturalnych,

- zarezerwować nocleg, bilet do kina, na spektakl teatralny itd.,

- zakupić mapę, broszury, widokówki oraz pamiątki.

 

Holandia w liczbach

 • powierzchnia całkowita państwa wynosi 41 526 km²
 • liczba ludności wynosi 16 150 000
 • gęstość zaludnienia wynosi 477/km2
 • długość granicy lądowej wynosi 1027 km w tym  z Belgią 450 km a z Niemcami 577 km
 • długość wybrzeża wynosi 451 km
 • podział administracyjny: 12 prowincji

 

 

Dni świąteczne

 • 1 stycznia (Nowy Rok)
 • Wielki Piątek (wiele sklepów jest otwartych)
 • Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny
 • Urodziny Królowej (30 kwietnia)
 • Dzień Wyzwolenia (5 maja)
 • Święto Wniebowstąpienia (9 maja)
 • Pierwszy i Drugi Dzień Zielonych Świąt (19 i 20 maja)
 • 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP)
 • 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia)Z wyjątkiem Wielkiego Piątku i Dnia Wyzwolenia większość sklepów jest w tych dniach zamknięta.

W Holandii nie urządza się wielu dorocznych imprez kulturalnych o charakterze ogólnokrajowym. Oprócz obchodzonego hucznie w południowej części kraju karnawału i niewielkiej liczby uroczystości religijnych, Holendrzy organizują przede wszystkim miejscowe festiwale artystyczne lub muzyczne.

 

Przykładowe ceny:


* Średnia cena obiadu w restauracji - 15 - 25 euro

* tani nocleg - 30-60 euro

* czynsz za mieszkanie przez miesiąc - 450 – 650 euro

* chleb - 1,5 euro

* owoce 1 kg - 1,5 euro

* piwo Heineken 33cl -  0,80 euro

* Coca Cola 1,5 l - 1,20 Coca Cola 1,5 l 1,20

Polskie parafie w Holandii

 

 

 

 • METERIK
  Ks. Bartłomiej Małys SChr
  Parafia Polska w Limburgii I Brabancji
  p.w. Św. Faustyny Kowalskiej
  Schadijkerweg 3
  NL-5964 NA METERIK
  tel. +31 (77) 398 86 00 
  http://www.faustyna.nl/

 

 • ROTTERDAM
  Ks. Sławomir Trypuć SChr
  Parafia Polska w Rotterdamie p.w. NMP Gwiazdy Morza
  Beukelsdijk 177
  NL- 3022 DG ROTTERDAM
  tel. +31 (10) 477 00 66
  fax +31 (10) 478 35 17
  http://www.parafia.nl

 

 • BREDA
  Ks. Sławomir Klim SChr
  Parafia Św. Maksymiliana Kolbe
  St. Bavostraat 7
  NL- 4891 CG RIJSBERGEN
  tel. +31 (76) 5321438
  kom. +31 614243225

 

Przydatne adresy:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
Alexanderstraat 25
2514 JM Den Haag
The Netherlands
tel. +31 (0)70 7990 100

www.haga.polemb.net

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Konsulat Honorowy RP w Apeldoorn
Konsul Honorowy: Johannes G. Bax
Sophialaan 46, P.O. Box 4
7300 AA-Apeldoorn
tel: +31 55 527 47 89
fax: +31 55 578 90 53

 

Ambasada Holandii w RP

ul. Kawalerii 10
00-468 Warszawa

+48 (022) 559 12 00

+48 22 840 26 38

www.nlembassy.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Holenderska Inspekcja Pracy

Arbeidsinspectie Kantor Roermond

Postbus 940

6040 AX Roermond

tel: 0475-356666

fax:0475-356660

 

Ośrodek informacji do spraw uznawania kwalifikacji zawodowych w Holandii

Nuffic
PO Box 29777
2502 LT The Hague
The Netherlands

tel: +31 (0)70 - 426 02 60

fax:+31 (0)70 - 426 03 99

www.nuffic.nl

 

Busy do Holandii i przewozy osób do Holandii - www.bus-do-holandii.pl